معاوضه ملک در کیش

آخرین ملک‌های قابل تعویض​​​

معاوضه ملک یکی از راهکار‌های مقابله با رکود در بازار به حساب می‌آید که معامله گران از آن بهره می‌برند. با توجه به اینکه مالکیت خصوصی بر روی اموال موجب شده تا افراد برای به دست آوردن مال و سرمایه دیگران به صورت قانونی عمل کنند، لازم است تا د رهنگام انجام معاوضه ملک با موارد دیگر مانند خودرو نسبت به قوانین آن آشنا بوده و طبق آن قرارداد را منعقد کنند.

معنای قرارداد معاوضه

داشتن سند مال از جمله مهم‌ترین قوانین درباره مالکیت خصوصی است که مشخص می‌کند شما صاحب آنچه در سند قید شده، هستید. همان طور که می‌دانید انجام مبادله کالا با کالا یکی از شیوه‌های معامله است. در این شیوه، یک نفر کالایی را که بیشتر از نیاز خود می‌داند با کالای دیگر معامله می‌کند. علاوه بر این می‌توان معامله را در برابر خدماتی که دریافت می‌کنید، انجام دهید.

 

در حالت کلی قرارداد معاوضه به معنای انجام مبادله کالا با کالا، کالا با خدمات و یا مبادله یک نوعی از خدمات با خدمات دیگر است که در قانون مدنی طبق ماده ۴۶۴ به صورت کامل توضیح داده شده است. طبق این قرارداد، دو طرف معامله، مالی را در قبال مال دیگر دریافت می‌کنند.

به عنوان مثال می‌توان گفت اگر فردی محصولات باغ خود را با کالایی دیگر مانند برنج معاوضه کند در واقع این دو نفر مبادله کالا با کالا را انجام داده‌اند. همین مثال در معاوضه ملک با ملک یا خودرو نیز صادق است.

با توجه به مطالب گفته شده، در صورتی که افراد قصد مهاجرت و سکونت در جزیره زیبای کیش را دارند، می‌توانند برای این کار از طریق معاوضه آپارتمان در کیش با ملک خود در شهر دیگر و یا معاوضه خانه در کیش را انجام داده و صاحب ملک شوند. شهر کیش از جمله شهر‌های لوکس و مدرن کشور است که قیمت خانه و آپارتمان در آن در مناطق مسکونی مختلف داخل شهر می‌تواند بالاتر از قیمت و ارزش ملک در سایر نقاط کشور باشد.

از طرفی با توجه به شرایط اقتصادی کشور و افزایش نرخ تورم و کاهش نقدینگی مردم، افراد به این فکر افتادند تا از شیوه معاوضه ملک جهت خرید مسکن اقدام کنند. برای انجام این کار لازم است تا اطلاعات کافی درباره معاوضه ملک، قوانین و نکات مربوط به تنظیم قرارداد و… داشته باشد که در ادامه به آن می‌پردازیم.

معاوضه املاک به چه معناست؟

با توجه به شرایط اقتصادی کنونی بازار مسکن در کشورمان و نبود متقاضی برای خرید خانه به صورت نقد، برخی از فروشندگان تصمیم می‌گیرند تا با معاوضه آپارتمان خود با متراژ بالاتر با چندین واحد مسکونی کوچکتر اقدام به معاوضه کنند. یکی از عوامل مؤثر در ایجاد معاوضه، افزایش قیمت مسکن و کاهش قدرت خرید کردم است که باعث شده تعداد بسیاری از متقاضیان مسکن از شیوه معاوضه استفاده کنند.

معاوضه ملک با خودرو یکی از انواع قرارداد‌هایی است که در این زمینه می‌توان اجرایی کرد. در دنیای امروز با توجه به شرایط موجود، حذف پول و انجام قراردد‌های معاوضه ملک با خدمات متفاوت مورد توجه تعداد بسیاری از افراد قرار گرفته است.

از آنجایی که شهر کیش از جمله شهر‌های مدرن همراه با امکانات پیشرفته است به همین علت قیمت خانه و آپارتمان در کیش نسبت به سایر شهر‌ها بیشتر خواهد بود. با توجه به مطالب گفته شده و پایین بودن قدرت خرید افراد، شرایطی فراهم شده است تا کسانی که قصد مهاجرت به این جزیره را دارند با انجام معاوضه آپارتمان در کیش یا معاوضه خانه در کیش، صاحب ملک مورد نظر خود شوند.

مزایای معاوضه ملک

با توجه به اینکه معاوضه ملک با خودرو یا خانه در صورت نداشتن نقدینگی کافی با احتمال ریسک کمتری انجام می‌شود موجب شده تا افراد فعال در زمینه اقتصادی به سمت اجرایی کردن آن روی آورند. از این رو انجام آن می‌تواند برای هر دو طرف با سودآوری همراه باشد.

ویژگی‌های معاوضه ملک

۱. عقد معوض

این نوع قرارداد معاوضه به صورت دو طرفه و در اصطلاح مبادله کالا به کالا انجام می‌شود.

۲. عقود لازم

در این حالت امکان اینکه قرارداد به صورت یک طرفه فسخ شود وجود نداشته و لازم است هر دو طرف معامله برای فسخ حضور داشته باشند.

۳. عقود تکمیلی

در این ویژگی، فرد غروشنده ملک خود را با کالایی که از طرف مقابل دریافت می‌کند، معامله را انجام می‌دهد مانند معاوضه ملک با خودرو.

انواع معاوضه ملک

در دنیای امروز و با گسترش بازار‌های خرید و فروش می‌توان معاوضه ملک را به شیوه‌های مختلف از جمله موارد زیر انجام داد:

 • معاوضه ملک با ملک

در این نوع معاوضه هیچ محدودیتی وجود نداشته و معاوضه ملک در انواع مختلف ملک مسکونی با مسکونی، ملک تجاری با مسکونی و.. انجام می‌گیرد. دقت داشته باشید که در این حالت اگر متراژ یک ملک بالا باشد لازم است تا با چندین ملک با متراژ پایین‌تر معامله شود.

 • معاوضه ملک با خودرو

یکی از محبوب‌ترین انواع معامله ملک به شمار می‌رود که در آن با توجه به میزان ارزش ملک می‌توان آن را با خودرو جایگزین کرده و معامله انجام شود.

 • معاوضه ملک با ارز‌های دیجیتال

با روی کار آمدن بازار‌های دیجیتال و وارد شدن توکن‌ها به زندگی افراد، موجب شد تا نوع جدیدی از معاوضه ملک ایجاد شود. در برخی موارد افراد خانه یا آپارتمان خود را با رمز ارز‌هایی مانند بیت کوین تعویض کرده و صاحب توکن در بازار دیجیتال می‌شوند.

 • معاوضه ملک با مصالح ساختمانی

این روش از ماوضه را بیشتر سازندگان و انبوه سازان مسکن انجام می‌دهند. با انجام این کار علاوه بر تأمین مصالح اولیه برای ساخت و ساز، کار برای انبوه سازان آسان‌تر خواهد شد.

نکات مهم در تنظیم قرارداد معاوضه ملک

۱. برای انجام معاوضه ملک هرگز املاکی که فاقد اسناد ملی معتبر و یا مالکیت قانونی ندارند را معامله نکنید.

۲. ثبت و انتقال سند رسمی سند در دفاتر اسناد رسمی

۳. کنترل و استعلام مدارک شناسنامه‌ای و وکالتنامه طرف مقابل در قرارداد

۴. در صورت ورثه‌ای بودن ملک معاوضه شده، حتماً مدارک انحصار وراثت و تسویه مالی را کنترل کنید. لازم است تا در هنگام عقد قرارداد تمامی وراث یا نمایندگان قانونی آن‌ها حضور داشته باشند.

معاوضه ملک با خودرو

این معامله در صورتی سریع و بدون دردسر انجام می‌شود که خریدار با در نظر گرفتن مقدار ارزش ملک یا خودرو خود که باید در یک سطح باشند، اقدام به تنظیم قرارداد معاوضه ملک با خودرو می‌کند. در این روش فروشنده ملک صاحب خودرو شده و صاحب خوردو نیز توانسته است با شرایط اقتصادی کنونی، خانه‌ای را برای خود تهیه کند.

شاید برای شما هم این سؤال مطرح شود که آیا انجام معاوضه ملک با خودرو قانونی است؟ برای پاسخ به این سؤال باید تمامی شرایط معامله و قرارداد مورد بررسی قرار گیرد. برای انجام این معامله لازم است تا درباره هر دو کالا اطلاعاتی از قبیل موارد زیر را بدانید:

 • سال ساخت خودرو و ملک
 • مدل خودرو
 • برند تولید‌کننده خودرو
 • میزان آسیب‌ها و خسارات وارد آمده به آن
 • متراژ و زیربنای ملک
 • موقعیت مکانی ملک
 • امکانات ملک از قبیل دکوراسیون داخلی
 • دسترسی به امکانات تفریحی، رفاهی و شهری

افرادی که قصد خرید ملک در کیش را دارند اما بودجه کافی برای این کار را در دست ندارند، می‌توانند در صورتی که خودرویی با ارزش خانه یا آپارتمان مورد نظر خود دارند، معاوضه کنند.

برای انجام معاوضه آپارتمان در کیش یا معاوضه خانه در کیش با هر نوع خدمات از قبلی ملک یا خودرو، بهتر است زیر نظر مشاورین املاک با تجربه و آگاه انجام شود. املاک برادران نیکو به شما کمک می‌کند تا بهترین تصمیم‌گیری را در این زمینه داشته باشید.

نکات مهم در معاوضه ملک با خودرو

۱. مشخص کردن ارزش خودرو

۲. تعیین ارزش و قیمت ملک

۳. توجه کردن به مبلغ پیشنهادی جهت انجام معاوضه (در صورتی باشد که هر دو طرف با کمترین ضرر مواجه شوند).

۴. قرار داشتن ملک و خودرو در یک سطح از لحاظ ارزش و قیمت‌گذاری

۵. داشتن اطمینان کامل نسبت به انجام تعویض

۶. داشتن آگاهی نسبت به نحوه انتقال و ثبت سند رسمی

۷. تأیید مدارک خودرو و ملک توسط مراکز قانونی کشور ( در برخی موارد نمی‌توان معاوضه ملک با خودرو را انجام داد: خودرو‌های دارای پلاک خارجی که در داخل کشور ثبت نشده‌اند و خودرو‌های دزدی)

کلام آخر

معاوضه ملک از جمله معاملات و قرارداد‌های قانونی کشور است که بر اساس آن افراد می‌توانند ملک خود را با کالا یا خدمات دیگر طبق توافق طرفین با یکدیگر تعویض کنند. برای انجام این کار لازم است تا قوانین و ضوابط خاص آن رعایت شود تا در آینده افراد با مشکل مواجه نشوند. بیشترین کاربرد معاوضه ملک با خودرو، خانه یا… در زمانی رخ می‌دهد که افراد از نقدینگی کافی برخوردار نبوده و بازار در رکود قرار داشته باشد. از این رو با استفاده از این شیوه، ضمن انجام فعالیت اقتصادی افراد می‌توانند صاحب ملک شوند.